Alergia u psa

Nasze psiaki mogą borykać się z mnóstwem problemów zdrowotnych. Do tych, które występują naprawdę często zalicza się alergia u psa. Alergia u psa jest problemem równie poważnym, jak alergia u ludzi. Poniżej przedstawiamy garść informacji, które sprawią, że uporanie się z tym problemem będzie o wiele prostsze.

 

Czym jest alergia u psa?

Alergia u psa – podobnie jak alergia u ludzi – jest po prostu nadwrażliwością na określone czynniki. W przypadku psów – tak samo jak i u nas – układ immunologiczny reaguje zbyt nadmierne na określone czynniki, które oddziałują na psu organizm. Ciekawym jest jednak fakt, że psy bardzo rzadko uczulone są na rozmaite pyłki. To właśnie to odróżnia ludzi od zwierząt.

Kiedy może pojawić się alergia u psa?

Alergia u psa objawia się szeregiem symptomów. Aby doszło do ich wystąpienia, w jednym czasie muszą zadziałać określone czynniki:

  • genetyczne;
  • środowiskowe;
  • określane mianem wyzwalaczy.

Jak objawia się alergia u psa?

Objawy świadczące o tym, że nasz pies ma alergię, są bardzo różne. Do tych występujących najczęściej zalicza się jednak bardzo silny świąd, który obejmuje różne obszary psiej skóry. Pojawić może się także zapalenie skóry. Psy, u których doszło do rozwinięcie się alergii, są często bardzo mocno zmęczone. Nie chcą się bawić, a jeśli już uda się je namówić na zabawę, bardzo szybko się męczą i z niej rezygnują. Podobnie jak u ludzi, tak również u psów alergia może objawiać się zapaleniem spojówek, kichaniem i kaszlem. Takie objawy nie występują jednak zbyt często. Często natomiast alergia u psa objawia się symptomami ze strony układu sercowo – naczyniowego. Może pojawić się tachykardia, kołatanie serca, nawet skurcze dodatkowe. Są to bardzo groźne objawy, bowiem ich wystąpienie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia psiaka. Psy, które cierpią na alergię, o wiele częściej zapadają również na infekcji dróg moczonych. Często pojawia się także reumatyzm. W przypadku silnej reakcji alergicznej może wystąpić wstrząs anafilaktyczny – jest to taka sama silna reakcja organizmu jak ta, która pojawia się u ludzi. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednio działania, pies zdechnie.

Czym może być spowodowana alergia u psa?

Czynników, które wywołują alergię może być całe mnóstwo. Bardzo często u psów występuje alergia pokarmowa. Uczulać mogą między innymi:

  • jaja;
  • drób;
  • mięso wołowe;
  • ryby;
  • mleko.

Psy często uczulone są na jad owadów. U wielu zwierząt pojawia się reakcja alergiczna na skutek inwazji pcheł. Pies drapie się wtedy tak mocno, że na jego skórze tworzą się ropiejące rany. W takiej sytuacji niezbędne jest podanie zastrzyku odczulające. Nie pomogą tu żadne obroże przeciwpchelne, kropelki na pchły, a nawet wykąpanie psa. Nieraz psy uczulone są na roztocza domowe oraz pleśnie, które mogą rozwijać się w naszych domach. Każdy pies może być również uczulony na leki. Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać psu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Tyczy się to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy leki przeznaczone są dla ludzi. Nie wszystko bowiem to, co jest dla nas dobre, nie zaszkodzi naszemu pupilowi.

 

Możesz również polubić…