Kaszel u psa – problem, z którym trzeba się uporać

Właściciele psów muszą liczyć się z szeregiem problemów zdrowotnych swoich pupili. Wśród tych, które mogą dotknąć naszego psiaka, znajduje się kaszel u psa. Kaszel u psa określa się mianem kaszlu kenelowego. Jest to choroba, na którą psa można zaszczepić, tym samym minimalizując ryzyko jego wystąpienia. Na czym polega kaszel u psa? Jak kaszel u psa można leczyć? Czy w objawach można jakoś naszemu pupilowi ulżyć?

Czym jest kaszel u psa?

Kaszel u psa, czyli mówiąc inaczej kaszel kenelowy, to zapalenie tchawicy oraz oskrzeli o charakterze zakaźnym. Jest to zespół chorób, który ma podłoże wieloprzyczynowe. Do typowych objawów zalicza się nieżyt górnych dróg oddechowych oraz napadowy, bardzo męczący psa kaszel.

Występowanie

Kaszel u psa to choroba, która atakuje psy w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się tam, gdzie skupiska zwierząt są naprawdę duże. Chodzi na przykład o schroniska, ale również cieszące się coraz większą popularnością w Polsce hotele. Także wystawy psów rasowych są potencjalnym miejscem zagrożenia zakażeniem kaszlem kenelowym. Kaszel u psa najczęściej pojawia się sezonowo. Rzadko występuje w okresie letnim. Zdecydowanie częściej jest chorobą pojawiają się jesienią oraz zimą.

Co wywołuje kaszel u psa?

Kaszel kenelowy jest chorobą wywoływaną przez wirusy. Do tych, które najczęściej prowadzą do pojawienia się choroby zalicza się:

  • wirus parainfluenzy psów;
  • adenowirus, reowirus;
  • herpeswirus.

Ciekawym jest fakt, że za pojawienie się choroby mogą odpowiadać także bakterie:

  • Mycoplasma cynos;
  • Bordetella bronchiseptica.

Jak przenosi się kaszel kenelowy?

Kaszel u psa przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Wystarczy więc, że nasz pies zetknie się z psem chorym, aby zaraził się chorobą. Wtórnym źródłem, które może stać się przyczyną zakażenia, są wspólne miski, a także sprzęt do pielęgnacji. Często stosuje się je na wystawach psów rasowych, ale także w hotelach dla psów, z których Polacy korzystają coraz częściej.

Przebieg choroby

W znacznej mierze uzależniony jest od tego, w jakim stanie ogólnym znajduje się nasz pies. Jeżeli stworzenie jest dobrze odżywione i silne, choroba często ma przebieg bezobjawowy lub naprawdę łagodny. Zmiany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych mają charakter bardzo ograniczony. Kiedy jednak zwierzę jest osłabione, choroba może przybierać naprawdę ciężki przebieg. Jej wyleczenie może być bardzo trudne. Kaszel kenelowy lubi również nawracać. Jeżeli w trakcie choroby układ oddechowy psa zostanie zasiedlony także przez bakterie, może rozwinąć się zapalenie płuc, które jest już przypadłością naprawdę poważną. Nieraz zapalenie płuc może prowadzić nawet do zgonu zwierzęcia.

 

Objawy

Choroba objawia się przez kaszel, który początkowo ma charakter sporadyczny. Z czasem przybiera postać napadową. Kaszel utrzymuje się nawet do dwóch tygodni. Ciekawym jest, że w czasie choroby psom dopisuje apetyt. U niektórych psiaków wraz z kaszlem może pojawiać się surowiczy wyciek z nosa. Nie jest to jednak nic groźnego. Niektóre psy w czasie kaszlu odkrztuszają spore ilości wydzieliny.

Możesz również polubić…