Nosówka u psa – poważna choroba, której można zapobiec

Każdy pies może zapaść na szereg rozmaitych chorób. Wśród tych, które uważane są za naprawdę poważne znajduje się nosówka. Nosówka u psa jest chorobą, której można zapobiec. Wystarczy pamiętać o wykonaniu szczepienia na nosówkę. Nosówka u psa jest chorobą, na które szczepi się młode psiaki. Poznajmy nosówkę u pas odrobinę bliżej.

Czym jest nosówka u psa?

Nosówka u psa to choroba wirusowa, która charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem zakażalności. To właśnie dlatego jest to choroba tak poważną, na której szczepienia nie wolno lekceważyć. Bardzo często dochodzi do jej powikłań, które przybierają postać zakażeń bakteryjnych o charakterze wtórnym. Warto pamiętać, że nosówka u psa to choroba, która spotykana jest na całym świecie. Wszędzie również postrzega się ją jako jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych psów.

Przyczyny

Nosówka u psa wywoływana jest przez wirus, który jest bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych. Na skutek działanie promieni słonecznych ginie dopiero po dwóch, czasem nawet trzech dniach. W temperaturze 4 stopni jest w stanie przeżyć nawet dwa tygodnie. Temperatura wynosząca 37 stopni nie zabija go aż przez godzinę. Skutecznie wirusa wywołującego nosówkę u psa niszczą jedynie rozpuszczalniki organiczne, do których zalicza się eter oraz chloroform.

Jak dochodzi do zakażenia?

Nosówka u psa to choroba, która przenoszona jest przez zwierzęta zarówno chore, jak i te, które są nosicielami choroby. Wirus znajduje się w wydzielinie z nosa, spojówek, nawet w ślinie oraz moczu. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Nosówką psy zarażają się jednak także drogą pokarmową. Ciekawym jest fakt, że wirus wywołujący nosówkę może przenosić się z psa na człowieka, co jest niewątpliwie ogromnym zagrożeniem. Kiedy wirus dostanie się do organizmu, namnaża się w błyskawicznym tempie. Proces namnażania ma miejsce w migdałkach oraz węzłach chłonnych ulokowanych w śródpiersiu. W ciągu zaledwie kilku dniu wirus atakuje w zasadzie wszystkie narządy limfatyczne. Atakuje komórki tworzące układ oddechowy, pokarmowy, moczowy i nerwowy. Atakuje również skórę.

Objawy

Wirus wywołujący nosówkę u psa rozwija się przez około 3 do 7 dni. W początkowym okresie choroby u psa stwierdza się wzrost temperatury ciała. Może ona osiągać wartość nawet 41 stopni. To, jaki przebieg przyjmuje choroba uzależnione jest między innymi od tego, jak silnie namnożył się wirus oraz w jakiej kondycji był pies przed zachorowaniem, na niego. Psy silne, zdrowe, dobrze odżywione i nie borykające się z osłabieniem odporności o wiele lepiej znoszą działanie wirusa. W przypadku psów osłabionych, których kondycja organizmu pozostawia wiele do życzenia, infekcja ma zawsze bardzo ciężki przebieg i na ogół prowadzi do zgonu.

Nosówka u psa może przyjmować kilka postaci. Ich wyodrębnienie oparte jest na rodzaju narządu, ze strony które objawy są najsilniejsze. Tym samym wyróżnia się między innymi postać nerwową, postać oczną, postać skórką oraz postać płucną.

Aby uchronić psa przed nosówką, koniecznie trzeba poddać go szczepieniu.

Możesz również polubić…