Adopcja psa ze schroniska

animal-welfare-1116205_1280Decyzja o adopcji psa jest wielokrotnie decyzją na długie lata i związana jest ona z różnego rodzaju konsekwencjami. Niejednokrotnie pies towarzyszy nam przez nawet kilkanaście lat naszego towarzystwa. Staje się on w międzyczasie prawdziwym pełnoprawnym członkiem rodziny. Pies to jednak również ogromny obowiązek. Trzeba o niego dbać, codziennie go karmić i wyprowadzać go na spacer przynajmniej trzy razy na dobę. Należy go również szczepić i pilnować, aby był zdrowy. Wiele osób nie wyobraża sobie nawet, jakim posiadanie psa w domu jest ogromnym obowiązkiem. Trzeba pamiętać o tym, że w trakcie wakacji psu musimy znaleźć odpowiednie lokum, aby mógł przetrwać nasz urlop, lub po prostu zabrać go ze sobą, a nie zawsze istnieje taka potrzeba. Dlatego też każda osoba, która zdecyduje się na przygarnięcie psa, powinna rozważyć to na początku bardzo dogłębnie. Nie powinny się bowiem zdarzać sytuacje, że pies jest oddawany po jakimś czasie, ponieważ znudzi się swojemu właścicielowi lub jego obecność przeszkadza mu w prowadzeniu życia, do jakiego się on przyzwyczaił i jakie do tej pory prowadził. Przyjęcie psa do domu to bardzo wielka odpowiedzialność.

Jeżeli już decydujemy się na przygarnięcie czworonożnego przyjaciela, doskonałym rozwiązaniem jest adopcja bezdomnego psiaka ze schroniska. Są to bowiem kochane pieski, które zostały przez człowieka porzucone i najczęściej potrafią doskonale okazywać wdzięczność i miłość swoim nowym opiekunom. Bardzo ich kochają. Poza tym, so to psy, które najczęściej nauczone są już załatwiania się na zewnątrz i przez kogoś wytresowane. Wielokrotnie znają one podstawowe komendy i potrafią się słuchać. Najczęściej schronisku mieszkają starsze psy, lecz niejednokrotnie pojawiają się w nim nawet szczeniaki. Ważne, żeby przed adopcją psa ze schroniska spędzić z nim nieco czasu. Najlepiej jest udać się do schroniska i porozmawiać z opiekunami zwierzęcia. Znają oni wszystkich swoich podopiecznych bardzo dobrze i są w stanie wiele o nich opowiedzieć. Poza tym, koniecznie należy poprosić o wypuszczenie pieska z klatki i możliwość krótkiego spaceru. W ten sposób będziemy mogli ocenić, czy pies potrafi chodzić na smyczy przy nodze. Zawsze należy dostosować pieska do swojego domu, a nie odwrotnie. Jeżeli w domu żyją już inne zwierzęta, pytajmy jedynie o psy, które tolerują innych podopiecznych. Zwracajmy również uwagę na to, czy pies lubi dzieci i jaki ma charakter. Dzięki temu powinniśmy dokonać najlepszego wyboru.

Kiedy już podejmie decyzję o adopcji, przygotujmy się na przyjęcie nowego gościa w naszym domu. Przede wszystkim, trzeba mu przygotować odpowiednie miejsce, tylko dla niego. W dzisiejszych czasach za niewielkie pieniądze można już zakupić legowiska dla psów w przystępnych cenach. Poza tym, pomyślmy również o miskach do jedzenia i na wodę, a także o jedzeniu, smakołykach i zabawkach. Dzięki tym wszystkim gadżetom piesek powinien dać się nieco szybciej oswoić i mniej stresować w nowym domu. Pierwszym krokiem po wyjściu ze schroniska powinno być zawsze odwiedzenie gabinetu weterynaryjnego. Zadbajmy o to, aby założyć psu kartotekę i o to, że weterynarz go odpowiednio zbadał. Jeżeli trzeba, powinien on również psa zaszczepić i odrobaczyć.

Kiedy pojawimy się z pieskiem w nowym domu, pozwólmy mu spokojnie przystosować się do nowych warunków. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że dla psa jest to bardzo stresująca, całkowicie nowa sytuacja, z którą musi się on zmierzyć psychicznie. Wiele psów obawia się bardzo tego, co dzieje się dookoła. Dlatego też zapewnijmy im ciszę i spokój. W domu nie powinno być hałasów i nagłych dźwięków. Psa nie można również zmuszać do chodzenia po całym domu i do pieszczot, czy zabawy. Najprawdopodobniej na początku będzie on chciał usiąść cicho w kącie i obserwować resztę domowników. Bardzo często psy nie chcą wchodzić do pomieszczeń, w których an podłogach położone są płytki ceramiczne. Może się im to nieprzyjemnie kojarzyć z gabinetem weterynaryjnym. Nie zmuszajmy więc do takich rzeczy psa. Nie powinien on również przez pierwsze kilka godzin pozostawać sam w domu. Nie znamy jeszcze jego reakcji i nie wiemy, w jaki sposób zapragnie on poradzić sobie ze swoim stresem.

Psu oczywiście należy pokazać, w jakim miejscu znajduje się jego miska z wodą i z pokarmem. Kiedy będzie miał na to ochotę, z pewnością bez problemu sam pofatyguje się do swoich misek. Reakcje psa bywają różne. Niektóre rzucają się na jedzenie i są wygłodniałe, podczas gdy inne nie jedzą przez okres wynoszący nawet dwa dni. Najważniejsze przy adopcji psa jest zapewnienie mu odpowiedniej przestrzeni. Nie wymagajmy od zwierzęcia, żeby od razu chciało się z nami bawić, czy przytulać. Nie wolno również psa karać za drobne przewinienia, jak na przykład załatwienie się w domu ze stresu, lub zniszczenie jakiegoś przedmiotu. Można zaś zachęcać go drobnymi smakołykami, oczywiście tymi przeznaczonymi dla psa. Po kilku dniach pies powinien zacząć się w domu czuć nieco swobodniej. Będzie on przechadzał się po pomieszczeniach i z zaciekawieniem poznawał nowe zapachy. Najważniejsze zaś na samym początku są częste spacery z psem. Najlepiej jest pierwszego dnia wychodzić nawet co dwie godziny. W ten sposób pies zrozumie, że nie musi się obawiać, jego właściciel na pewno wyjdzie z nim na dwór na czas. Poza tym, będzie on mógł poznać swoje najbliższe otoczenie, co jest dla niego niezwykle istotne. Psy są terytorialnymi zwierzętami, które chętnie oznaczają swój teren. Kiedy minie kilka dni, pies będzie się czuł dużo swobodniej również na spacerach. Każdy pies jest inny i nie ma jednej reguły an to, jak będzie się on zachowywał. Z każdym też należy postępować nieco inaczej. Warto jednak jest włożyć w to odpowiedni trud i móc się cieszyć po jakimś czasie najpiękniejszą przyjaźnią ze swoim psem.

Możesz również polubić…