Szczepienie psów – dlaczego jest tak ważne?

Każdy, kto zdecydował się na wzięcie do domu psa, musi pamiętać, że wiąże się to nie tylko z ogromną przyjemnością, ale również z szeregiem obowiązków. Każdy pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dbałości. Tylko bowiem wtedy będzie stworzeniem szczęśliwym, które będzie miało siłę na radosne zabawy ze swoim właścicielem. Niezwykle ważnym elementem dbałości o pupila jest szczepienie psów.

Szczeniaki i psy dorosłe

Szczepienie psów tyczy się nie tylko szczeniąt. Trzeba pamiętać, że szczepienie psów obejmuje również osobniki już dorosłe. W każdym gabinecie weterynaryjnym dowiemy się, na co należy zaszczepić szczeniaka oraz psa dorosłego.

Szczepienie psów przeciwko chorobom wirusowym

Każdy szczeniak powinien być zaszczepiony na kilka chorób wirusowych. Szczepienie psów na choroby wirusowe obejmuje między innymi:

  • nosówkę;
  • parwowirozę;
  • kaszel kenelowy;
  • wirusowe zapalenie wątroby.

Szczepienie psów na te choroby pozwala uniknąć bardzo poważnych problemów ze zdrowiem psa, które nieraz mogą skończyć się nawet koniecznością uśpienia stworzenia.

Nosówka jest bardzo groźną zakaźną chorobą, która stanowi ogromne zagrożenie dla młodych psiaków. Przenosi się ona drogą kropelkową. Może przenieść się także na skutek kontaktu bezpośredniego. Bardzo trudno podlega leczeniu. Rezygnując z niego, można być jednak niemalże pewnym, że pies zdechnie.

Parwowiroza to z kolei krwotoczne zapalenie jelit oraz żołądka. W tym wypadku do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z chorymi zwierzętami oraz ich kałem. Zakażone szczenię ma bardzo niewielkie szanse na przeżycie.

Kaszel kenelowy to choroba, która atakuje drogi oddechowe psa. W zdecydowanej większości wypadków ma przebieg łagodny i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku zawsze jest ryzyko powstania groźnych dla zdrowia psa powikłań.

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, którą zwierzę zaraża się na skutek kontaktu z innym psem, który jest chory bądź tylko przenosi wirusa. Jeśli rozwinie się ostra postać choroba, śmiertelność dochodzi nawet do dziewięćdziesięciu procent. Dlatego tak ważne jest, aby nie rezygnować ze szczepienia psa przeciwko tej poważnej chorobie.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie

Każdy szczeniak, który ukończył drugi miesiąc życia, musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Obowiązujące w Polsce prawo mówi, że wymaga się szczepienia w przypadku psów, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest szczepieniem powtarzalnym – wykonuje się je co roku. Trzeba pamiętać, że osoby, które nie szczepią swojego psa na wściekliznę mogą zostać ukarane mandatem, którego wysokość może wynosić nawet pięćset złotych. O wiele gorzej jest wtedy, kiedy pies był niezaszczepiony, a kogoś ugryzł. W takim wypadku pies zawsze trafia na obserwację, a jego właściciel może zostać pociągnięty nawet do odpowiedzialności karnej. Trzeba pamiętać, że wścieklizna jest bardzo poważną chorobą, która zagraża również człowiekowi. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć szczepienia na nią, jeśli mamy w domu psa.

Możesz również polubić…