Psy rasy husky

Pełna nazwa tej rasy brzmi husky syberyjski. Są to psy należące do północnych psów pociągowych.

Krótka historia rasy

Husky to rasa, która narodziła się na Syberii wśród zamieszkujących jej tereny Czukczów. To rasa bardzo stara, przypuszczalnie psy rasy husky istniały już wtedy, kiedy Alaska i Syberia były jednym terytorium. Plemię Czukczów wykorzystywało husky jako psy stróżujące i pociągowe. W roku 1909 husky wzięły udział w organizowanych na Alasce zawodach psich zaprzęgów. Po tym wydarzeniu stały się rasą bardzo popularną najpierw na Alasce, a później w całych Stanach Zjednoczonych. Do Europy pierwsze husky trafiły na początku lat pięćdziesiątych XX wieku.

Budowa i wygląd

Husky są psami średniej wielkości. Wyróżniają się sprężystą budową ciała i lekko klinowatym kształtem głowy. Ich uszy powinny być wyprostowane i mieć kształt trójkąta. Charakterystyczną cechą husky są oczy w kształcie migdałów w brązowym lub niebieskim kolorze. Czasem zdarzają się husky z jednym okiem brązowym, a z drugim w kolorze niebieskim. Mają grube, puszyste i miękkie futro. Jest ono zbudowane z dwóch warstw: gładko leżącej i prostej pokrywy oraz z gęstego, miękkiego podszycia. Ich umaszczenie może być bardzo różne, począwszy od śnieżnobiałego aż do czarnego. Najczęstsze są jednak psy szare. Husky bardzo obficie gubią sierść przed nadejściem wiosny.

Charakter

Husky to psy łagodne, przyjazne i inteligentne. Z drugiej jednak strony są niezależne, wiele z nich ma skłonności do włóczęgostwa. Potrzebują bardzo wiele ruchu, nie są to więc psy dla osób, które lubią spędzać czas siedząc w fotelu przed telewizorem. Najlepiej czują się więc na wsi, jednak jeśli jesteśmy w stanie zapewnić im dużą porcję ruchu, to nawet mieszkając w dużym mieście możemy stać się właścicielami psów rasy husky. Ruch jest dla tych psów koniecznością, husky pozbawione możliwości wielogodzinnego ruchu często zapadają na różnego rodzaju zaburzenia nerwowe. Husky nie należą do psów, które wykazują agresją wobec innych psów. Lubią jednak nad innymi psami dominować. Lubią towarzystwo dzieci, ale małych dzieci nie powinno się pozostawić samych w ich towarzystwie, mogą im niechcący zrobić krzywdę.

Jak wychowywać husky

W przypadku husky stawianie wymagań bezwzględnego posłuszeństwa jest nieporozumieniem. Na dworze raczej nie liczmy na to, że nasz husky poda nam łapę. Pomiędzy nami a husky musi zostać zbudowana bardzo silna więź, dlatego musimy mieć dla swojego pupila bardzo dużo czasu. Musimy być konsekwentni, cierpliwi i opanowani. Absolutnie husky nie można karać biciem, a ni też krzyczeć na niego. Husky są bardzo łakome, można to wykorzystać ucząc go nowych zachowań.

Husky nie należą do ras często spotykanych w Polsce. Może dlatego, że ich ulubionym sposobem spędzania czasu jest nadal ciągniecie zaprzęgu. Ze względu na skłonności do włóczęgostwa husky raczej nie sprawdzą się w roli psów stróżujących. Ale mogą pełnić rolę psów rodzinnych pod warunkiem, że zapewnimy im codziennie dużą porcję ruchu. Będą wtedy wspaniałymi towarzyszami.

Możesz również polubić…