O owczarku niemieckim

Owczarki niemieckie są rasą psów pasterskich. Zaliczane są do psów obronnych, należą do psów typu wilkowatego.

Krótka historia rasy

W okresie średniowiecza do pilnowania stad owiec wykorzystywane były psy zwane hovawartami. Ze względu na fakt, że wykorzystywano jest do pilnowania owiec przylgnęła do nich popularna nazwa „owczarki”. Można te psy uznać za protoplastów przyszłej rasy nazwanej owczarkiem niemieckim. Za pierwszego psa czystej rasy owczarek niemiecki został uznany Hektor Linksrhein. Hektor został odkupiony od swego pierwszego właściciela przez rotmistrza Maxa Emila Friedricha von Stphanitz, który nadał mu imię Horand von Grafrath. Swoją wizję rasy owczarek niemiecki rotmistrz opisał w liczącej ponad tysiąc stron monografii „Der Deutsche Schaferhund in Wort und Bild”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy „Owczarek niemiecki w słowie i obrazie”. Od czasów Horanda wzorzec owczarka niemieckiego zmieniany był co najmniej kilka razy, najnowszy został opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie rasa ta jest jedną z najbardziej popularnych psich ras na świecie.

Wygląd

Charakterystyczną cechą wyglądu psów tej rasy jest lekko klinowaty kształt głowy. Owczarek niemiecki powinien mieć stojące uszy i ciemne oczy w kształcie migdałów. Szczeniaki mają uszy niewielkie i przylegające do głowy. Do szóstego miesiąca życia rosną, ale są obwisłe. Prawidłowy wygląd nabierają dopiero pomiędzy drugim a piątym miesiącem życia. Charakterystyczną cechą tych psów jest także sucha, długa i mocna kufa. Najczęściej spotykamy owczarki umaszczone w kolorze brązowym, czarnym podpalanym, czarne z domieszką rudego. Owczarek niemiecki ma krótką sierść z podszerstkiem. Dwa razy w ciągu roku linieje.

Choroby

Owczarek niemiecki dożywa średnio trzynastu lat. Zagrażają im najczęściej choroby:

    • dysplazja stawów biodrowych;
    • przerost prostaty;
    • gnilec;
    • alergia;
    • dysplazja stawów łokciowych.

Charakter

Owczarki niemieckie to psy z reguły energiczne i żywiołowe. Są bardzo inteligentne, lojalne i posłuszne. Potrzebują bardzo dużo ruchu. Są to psy bardzo oddane swoim właścicielom, bliski kontakt w właścicielem jest dla owczarka niemieckiego bardzo ważny. Owczarki niemieckie są idealnym towarzystwem dla dzieci. Są nieufne i bardzo ostrożne w stosunku do nieznanych sobie osób, ale nie wykazują w stosunku do tych osób agresji.

Praca

Owczarki niemieckie nie są tylko psami do towarzystwa. Wiele z nich pracuje w policji, w wojsku, w służbach ratowniczych. Są chętnie wykorzystywane w roli psów stróżujących i obronnych.

Popularność

To jedne z najbardziej popularnych psów na całym świecie, także w Polsce. W naszym kraju rasa ta stała się niezwykle popularna za sprawą telewizyjnych seriali. Jednym z pierwszych seriali, w których jednym z bohaterów był owczarek niemiecki był emitowany w latach siedemdziesiatych serial „Czterej pancerni i pies”. Owczarek niemiecki zagrał także w serialu „Przygody psa Cywila”. Dzisiaj jest bohaterem emitowanego przez polską telewizję publiczną serialu kryminalnego „Komisarz Alex”.

Możesz również polubić…