Rottweiler – pies dla odpowiedzialnych właścicieli

Wskazać można bardzo wiele ras psów, które znane są nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Z całą pewnością do tych bardziej rozpoznawanych, a jednocześnie popularniejszych zaliczyć można psa rasy rottweiler. Rottweiler to rasa piękna, która popularność u nas zdobyła kilkanaście lat temu. Dzisiaj rottweiler nadal cieszy się ogromną popularnością i jest psem chętnie wybieranym przez osoby, które chcą w domu mieć pupila.

Krótka historia

Rottweiler to rasa psów, która przed wiekami była wykorzystywana do pilnowania obozów rzymskich. Sięgano po nie w Germanii, która została podbita przez Rzymian. Psy rasy rottweiler stały na straży nie tylko bydła, ale również żywności oraz amunicji. Na przestrzeni wieków zmieniała się nie tylko rola, ale również wyglądów psów rasy rottweiler. W początkowym okresie istnienia były to psiaki niezwykle smukłe i lekkie. Miały długie haczykowate ogony. Wraz z upływem lat ich masa stawała się coraz większa. Zmieniało się także ich zastosowanie, co bez wątpienia wpłynęło na ich wygląd. Z uwagi na to, że psy rasy rottweiler bardzo łatwo współpracują z człowiekiem zaczęto je wykorzystywać do rozmaitych ciężkich prac. To właśnie dlatego rottweilery wyglądają dzisiaj tak, a nie inaczej.

Ciekawym jest fakt, że psy rasy rottweiler wywodzą się z ziemi niemieckich. Ich ojczyzną jest Szwabia. Pierwszy klub, który zrzeszał hodowców tej rasy, powstał 13 stycznia 1907 roku. Już w roku 1921 utworzono Ogólnomiecki Klub Rottweilera.

Zastosowanie

Wspomniano już, że na początku istnienia rasa wykorzystywana była jako psy stróżujące. Następnie rottweilery wykorzystywano jako psy pasterskie. Pracowały również z rzeźnikami, zaganiając zwierzęta na targowe place. Dzisiaj rottweilery traktowane są jako psy obronne i stróżujące. Świetnie sprawdzają się wtedy, kiedy muszą pilnować obejścia. W 1910 roku rottweilery uznano za psy policyjne.

Charakter

Tym, co wyróżnia charakter rottweilera, jest przede wszystkim bardzo duża nieufność wobec intruzów. Rottweilery każdego obcego mogą potraktować bardzo agresywnie. Jednocześnie wbrew obiegowej opinii są to psy charakteryzujące się naprawdę zrównoważoną psychiką. Trzeba jednak pamiętać, że nie nadają się dla każdego. Rottweilery mogą hodować jedynie właściciele odpowiedzialni, konsekwentni i spokojni. Pies bardzo źle reaguje na wybuchy agresji. Rottweilery to także psy bardzo pewne siebie i uparte. Jeśli będą prowadzone niewłaściwą ręką, mogą zdominować właściciela. Szczególnie dominujące są samce – u suk cecha ta jest widoczna o wiele mniej. Rottweilery to także psy bardzo ruchliwe. Niekoniecznie dobrze czują się w ciasnych mieszkaniach w blokach. Zaleca się je tym osobom, które mieszkają w domach z dużym ogrodem. Ruch sprawia, że pies jest szczęśliwy.

Pielęgnacja

Rottweilery to psy z krótką sierścią. W związku z tym częste czesanie niezbędne jest jedynie w okresie, kiedy pies zmienia sierść na letnią bądź zimową. Nie można jednak zapominać o odpowiednim żywieniu psów tej rasy. Jako psy duże potrzebują one naprawdę solidnej porcji jedzenia.

 

Możesz również polubić…