Labrador retriever – pies lubiący się bawić

Wśród ras psów, które niezmiernie cieszą się popularnością i są naprawdę chętnie kupowane znajduje się Labrador retriever. Jest to rasa o bardzo pogodnym usposobieniu, która świetnie sprawdza się w domu pełnym dzieci. Nie lubisz się bawić i biegać? Labrador retriever nie jest psem dla ciebie!

Krótka historia

Labrador retriever to pies, który narodził się na południu Nowej Fundlandii. W XVIII wieku powszechnie wykorzystywano tą rasę do najróżniejszych prac na kutrach. Labrador retriever był więc psem, którego bardzo mocno cenili rybacy. Psy te bardzo często określane są również mianem psów świętego Jana. W Europie Labrador retriever znalazł się za sprawą lorda Malmesbury, który w roku 1870 zdecydował się sprowadzić psy tej rasy na stary kontynent. To również on jako pierwszy rozpoczął hodować psy rasy Labrador retriever w Wielkiej Brytanii. Już pod koniec wieku XIX rasę uznano w Wielkiej Brytanii jako psy myśliwskie.

Charakter

Psy należące do tej rasy charakteryzują się niezwykle żywiołowym charakterem. Bardzo chętnie się bawią i to nie tylko ze swoim właścicielem, ale również innymi psami. Bardzo dobrze czują się w domu, w którym znajdują się inne psy. Idealnie odnajdują się w wodzie. Uwielbiają aportowanie. Trzeba pamiętać, że bardzo źle znoszą samotność. Jeżeli więc codziennie dziesięć godzin spędzamy w pracy i nie mamy z kim zostawić psa, lepiej poszukać sobie innej rasy. Psy tej rasy to natomiast idealny wybór, jeśli w naszym domu są małe dzieci. Labradory doskonale znoszą ich towarzystwa, są bardzo cierpliwe, nie reagują agresją nawet na próby ciągnięcia za ogon czy uszy. Do tego potrafią naprawdę przypilnować pociechę! Labrador zadba o to, aby twojemu dziecku nie stała się krzywda!

Pielęgnacja

Psy zaliczane do tej rasy potrzebują przede wszystkim codziennego ruchu. Jeżeli nie zadbamy o to, aby pies codziennie biegał, bardzo szybko rozwinie się u niego otyłość. Doprowadzić można ona do choroby stawów, która sprawi, że pies będzie miał poważne problemy z poruszaniem się. Do tego brak ruchu sprawia, że labradory stają się nadpobudliwe, niszczą wszystko, co stanie na ich drodze. Jeśli nie chcesz, aby labrador obgryzał twoje meble czy zjadał kolejną parę butów, zadbaj o to, aby naprawdę mógł się ruszać. Jest to rasa dość odporna, jeśli chodzi o zapadanie na rozmaite choroby. Skręt żołądka, który jest dość częstą przypadłością w przypadku na przykład dogów niemieckich, labradory atakuje stosunkowo rzadko.

Wykorzystanie

Z uwagi na charakter, potrzebę ruchu labradory znalazły szerokie zastosowanie. Początkowo były to psy wykorzystywane do polowań, głównie na ptaki. Świetnie współpracują z człowiekiem i dlatego dzisiaj wykorzystywane są jako psy ratownicze. Przeszukują zarówno lawiniska, jak i gruzowiska. Sprawdzają się także w ratownictwie wodnym. Są również świetnymi psami przewodnikami dla osób, które utraciły wzrok. Idealnie sprawdzają się również w tak zwanej dogoterapii – pracuje się z ich pomocą z dziećmi z różnymi problemami. To rasa niezwykle wszechstronna.

Możesz również polubić…