Pies – domownik i przyjaciel

yellow-labrador-retriever-750098_1280Znane powiedzenie mówi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Żeby się o tym najlepiej przekonać, trzeba zdecydować się na podjęcie takiej przyjaźni, poprzez zaopiekowanie się tym czworonożnym stworzeniem. Warto jednak pamiętać, że decyzja tego rodzaju to kwestia wzięcia na siebie ogromnej odpowiedzialności za zdrowie i szczęście żywej istoty. Chcąc zaopiekować się psem, wypada nie tyle liczyć na to, że ubarwi on życie domowników, ale raczej mieć pewność, że potrafi się zaoferować psu odpowiednie warunki do życia i rozwoju, a także wystarczająco wiele uwagi i miłości. Tylko wówczas stworzenie odwzajemni się wierną, psią miłością, i stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny, wiernym towarzyszem.

Pies jako prezent?

Ponieważ decyzja o przygarnięciu psa wiąże się z gruntownym przemyśleniem tego, jak będzie wyglądać życie z czworonożnym domownikiem, nie powinna być podejmowana pochopnie i pod wpływem emocji. Wciąż niestety popularne jest traktowanie zwierząt różnego rodzaju jako wspaniałego pomysłu na prezent, jednak nie jest to najrozsądniejsze podejście. Taką ideę można zrealizować w zasadzie tylko wówczas, gdy ma się pewność, że dana osoba czy rodzina jest zdecydowana na posiadanie psa, jednak przed zrealizowaniem tego zamiaru wstrzymują ją konkretne okoliczności życiowe, takie jak na przykład brak dostatecznych funduszy na zakup wymarzonego, rasowego osobnika. Pies jako domowy pupil jest często ogromnym marzeniem dzieci, które widzą w zwierzęciu idealnego towarzysza zabaw i osobistego pieszczocha. Najmłodsi zwykle nie zdają sobie jednak sprawy z tego, z jakimi praktycznymi wydatkami i obowiązkami wiąże się posiadanie psa, że zabawa to nie wszystko. Rodzice, którzy uważają, że ich gospodarstwo domowe może powiększyć się o czworonoga, mogą zatem również potraktować zakup psa jako zrobienie prezentu swoich pociechom. Przy okazji, w bardzo praktyczny sposób mogą nauczyć dzieci odpowiedzialności, przekazując im do wypełnienia niektórych codziennych zajęć, jakich wymaga opieka nad psem.

Co konkretnie trzeba zapewnić psu?

Może to zabrzmieć banalnie, ale decydując się na przygarnięcie lub zakup psa, należy upewnić się, że w miejscu swojego zamieszkania posiada się dość miejsca, by zaoferować przestrzeń mieszkalną temu nowemu domownikowi, że jego obecność nie będzie na różne sposoby drażnić tych, którzy już z niej korzystają. W odróżnieniu od innych zwierząt domowych, psy mają raczej duże rozmiary, a nawet rasy odznaczające się małą posturą, nie są stworzone do życia w klatkach czy akwariach. Lustrując więc przestrzeń mieszkania czy domu, wypada zaplanować, gdzie będzie znajdować się psie legowisko, pojemniki z pokarmem, gdzie będą przechowywane psie zabawki. Względem żywności, należy uwzględnić także potrzebę przygotowywania dobrych posiłków, gdyż sucha czy mokra karma z puszki nie jest w stanie dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a poza tym jednostajny jadłospis na pewno nie uszczęśliwi psa. Wobec tego należy wziąć pod uwagę, że zmieni się nieco bilans wydatków, a pożywienie dla zwierzęcia, czy też produkty, z jakich będzie ono przygotowywane, musi być także odpowiednio przechowywane.

Mały ulubieniec

Posiadanie psa wymaga także od jego właścicieli posiadania wiedzy na temat właściwego traktowania go, uczenia dobrych nawyków i oduczania tych złych. Nie chodzi o uzyskanie specjalistycznych umiejętności trenerskich, ale przyzwyczajenie psa do tego, jak reaguje się na jego poprawne i niepoprawne zachowania. Warto pamiętać, że pies jest kolejnym domownikiem, ale nie nowym królem domu, gdyż jako zwierzę nie może narzucać swojej woli rodzinie. W rozpieszczaniu ulubieńca nie ma nic złego, dopóki robi się to z rozsądkiem i nie przekroczy się racjonalnych granic. Zarówno małe, jak i duże psy potrafią bowiem sterroryzować swoje otoczenie, jeśli zostaną źle wychowane. Elementy tresury należy wprowadzać jak najwcześniej, ponieważ trudniej nauczyć dobrych nawyków psa, który przywykł do zachowywania się w określony sposób, wówczas niezbędna jest pomoc specjalisty. Właściciele psów powinni mieć także świadomość tego, że nie każdy jest takim samym miłośnikiem tych zwierząt, jak oni: że domowi goście lub spotykani podczas spaceru na ulicy przechodnie nie muszą wcale chcieć przekonywać się, czy pies jest agresywny, czy po prostu skory do zabawy. Ważną kwestią jest nauczenie psa spacerowania przy nodze, ale samemu także należy umieć prowadzić go w taki sposób, by nie wzbudzać niepokoju czy dezaprobaty u innych ludzi.

Możesz również polubić…