Przygotowanie psiej wyprawki

beagle-1345772_1280Każdy piesek, który trafia do nowego domu, wymaga odpowiedniej uwagi i zaangażowania. Dla zwierzęcia jest to bowiem bardzo stresująca sytuacja i może ono cierpieć, pozostawiając swoje dotychczasowe warunki. W szczególności dotyczy to malutkich piesków, odstawionych od mamy praz psów, które spędziły wiele czasu w swoim dotychczasowym domu. Należy zadbać więc o to, aby pies poczuł się jak najlepiej w naszych warunkach i pokochał nas.

Będzie nam znacznie łatwiej osiągnąć taki efekt, jeżeli damy psu jego własne miejsce w naszym domu i podarujemy mu kilka rzeczy. Powinien on czuć się jak w domu. Bardzo ważne jest więc zapewnienie legowiska, lub kocyka i poduszki, na których piesek będzie mógł się położyć. Można mu umieścić tam również zabawkę, nawet pluszaka, którym nie bawią się już dzieci. Z pewnością doceni on to, że ma coś swojego.

Każdy pies musi posiadać też dwie miski – na wodę i na pożywienie. Najlepiej jest je mu pokazać na samym początku i spróbować go nakarmić. Jeżeli pies zje posiłek w naszym domu, z pewności poczuje się w nim pewniej. Należy unikać dużej ilości bodźców. Pies powinien zrozumieć, jaka przestrzeń należy do niego i gdzie może on spędzać czas. Można oczywiście pozwolić mu obejść cały dom i obwąchać wszystkie kąty. Jeżeli nie życzymy sobie jednak, żeby pies wskakiwał na kanapę lub nasze łóżko, nie pozwólmy mu na to od samego początku. Liczy się konsekwencja i stanowczy ton. Jeżeli raz pozwolimy psu wskoczyć na łóżko, ciężko będzie nam go przekonać później, żeby nie robił tego kolejny raz. Psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami i potrafią one przechytrzyć niejednego człowieka.

Jeżeli pies trafia do nas od poprzedniego właściciela, najlepiej jest dowiedzieć się, jaką karmę jadał i o jakich porach. Na początku najlepiej jest powielać ten schemat również w swoim domu. Dzięki temu, pies będzie mniej się stresował i szybciej zaaklimatyzuje się w naszym domu. Z czasem można zmienić zarówno karmę, jak i nawyki żywieniowe naszego czworonożnego przyjaciela.

Możesz również polubić…