Jack Russel Terrier

jack-russell-terrier-988804_1280Jack Russel Terrier to rasa, którą można polecić każdemu, kto liczy na zyskanie niedużego i wesołego, czworonożnego miłośnika zabaw. Psy tej rasy osiągają maksymalnie wysokość 30 cm i to zadziwiające, ile radości i energii mieści się w tym małym ciałku. Obdarzone krótką, lub średniej długości sierścią, umaszczone na biało, z domieszką brązowych łat, pieski te już wygląd pyska mają niezwykle pocieszny i poczciwy. Można polecić go rodzinom z gromadką dzieci, gdyż jego entuzjazmu wystarczy, by wtórować zabawie kilku osób. Co więcej, jest to pies zaskakująco długowieczny, może żyć nawet 15 lat, co z punktu widzenia dzieci, silnie przywiązujących się do kochanych czworonogów, jest także dość istotną kwestią.

John Russel zwany Jackiem

Nazwa rasy upamiętnia osobę, która jako pierwsza wyhodowała psa o tym charakterystycznym wyglądzie i osobowości. Pastor, ale również kynolog, John Russel, mieszkał i działał w brytyjskim hrabstwie Devon w XIX wieku. Właśnie jego suczka o imieniu Trump, była pierwowzorem rasy, którą zachwycił się później cały świat. Russel krzyżował gatunki psów, chcąc wyhodować pieska niewielkich rozmiarów, który odznaczałby się fizyczną wytrzymałością i niespożytą energią. Pastor był bowiem zapalonym myśliwym i myślał przede wszystkim o zyskaniu wymarzonego towarzysza do odbywania łowów. Podobnie jak większość terierów, także Jack Russel Terrier jest bowiem psem myśliwskim. Te drobne i szybkie stworzenia były i są dotąd wykorzystywane do wypłaszania zwierzyny łownej podczas organizowanych polowań. Dla psów, które uwielbiają gonitwy i podejmowanie wyzwań, jest to bardzo przyjemne spędzanie wolnego czasu. Pupile mieszkańców współczesnych miast nie uczestniczą co prawda w tego rodzaju brytyjskich, arystokratycznych rozrywkach, ale wciąż posiadają naturalne predyspozycje do podejmowania intensywnych zabaw ruchowych.

Energiczność i niemal nieustająca chęć podejmowania nawet skomplikowanych zabaw sprawia, że psa tej rasy nie można polecić komuś, kto nie planuje dbać o tę stronę osobowości psa. Nie jest to rodzaj pupila, którego będzie w pełni zadowalało leżenie w legowisku, czy poprzestawanie na dobrze znanych, wciąż tych samych rozrywkach. Wszystko to sprawia, że Jack Russel Terrier to wymarzona rasa dla osób aktywnych, a przede wszystkim zapalonych treserów, którzy chcieliby posiadać psa, którego można uczyć interesujących sztuczek. Trudno znaleźć rasę, której przedstawiciele byliby bardziej szczęśliwi, mogąc uczyć się nowych umiejętności, świetnie się przy tym bawiąc.

Możesz również polubić…