Wyjazd z psem na wakacje

dog-176024_1280Wszyscy cały rok czekamy na wakacje i nie możemy się ich doczekać. Zazwyczaj jest to jedyny okres czasu w roku, kiedy to możemy swobodnie spędzić go ze swoją rodziną i znajomymi. Dzieci czekają na czas z rodzicami, a oni nie mogą się już doczekać urlopu i chwili wolnego od pracy. Często pojawia się jednak problem w postaci czworonożnego przyjaciela, który nie może przecież zostać sam w domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście dostarczenie pieska do bliskiego członka rodziny, którego on zna i z którym nie będzie się on obawiał zostać. Oczywiście, każdy pies tęskni za swoimi właścicielami w takiej sytuacji i obawia się, czy wrócą po niego, ale na pewno nie jest mu źle. Koniecznie musi być to jednak osoba, która zna naszego psa i którą on zna. W innym wypadku może się to skończyć cierpieniem zwierzęcia, które bardzo się boi. W większości polskich miast funkcjonują również tak zwane hotele dla zwierząt. Są to specjalne miejsca, które prowadzą ludzie kochający psy i koty. Można tam zostawić pupila na kilka dni i mieć pewność, że obsługa będzie o niego dbała, karmiła go o właściwych porach jego jedzeniem i wyprowadzała na spacery. Pies będzie miał również możliwość spędzenia czasu z innymi psami i biegania na wolnym wybiegu. Trzeba się jednak liczyć z kosztami takiego udogodnienia. Większość hoteli za jedną noc zwierzęcia w danym miejscu nalicza opłatę w wysokości około trzydziestu złotych. Do tego trzeba dostarczyć własną karmę dla psa.

Często jednak właściciele decydują się zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. Oczywiście należy się najpierw upewnić, czy w dane miejsce można udać się z psem. Większość hoteli honoruje zwierzęta, ale nalicza za nie konkretne opłaty. Psa trzeba też przygotować odpowiednie do podróży. Przede wszystkim, powinien mieć on swoje własne miejsce, w którym może spokojnie usiąść i się położyć. Większość osób wybiera do tego celu bagażnik, oczywiście z otwartą klapą. Istnieją też specjalne pokrowce na siedzenia w samochodzie, na których można psa posadzić na tylnej kanapie. Wówczas dobrze jest też zakupić pas bezpieczeństwa dla psa. Należy pamiętać o tym, że przy gwałtownym hamowaniu, pies może wpaść nam w przednią szybę i się zabić, a nas uszkodzić. Siła uderzenia jest bowiem ogromna. Poza miejscem do spania, trzeba psu zapewnić również częste przystanki w drodze. Powinien on maksymalnie co dwie godziny móc się odświeżyć, wyprostować nogi i przede wszystkim – załatwić się. Dla psa podróż może być sytuacją stresową, lepiej jest nie wzmagać jego nerwów. Oczywiście za każdym razem w trakcie przerwy w jeździe, pies powinien mieć dostęp do świeżej wody pitnej. Może być to woda mineralna niegazowana. Można kupić miski, które wykonane są ze specjalnego silikonu, co umożliwia ich składanie i rozkładanie. Taka miska może na stałe jeździć z nami w samochodzie, w razie potrzeby.

W trakcie jazdy lepiej jest pieska nie dokarmiać. Najlepiej, żeby zjadł swoją karmę kilka godzin przed wyjazdem z domu i zdążył strawić cały posiłek. Wiele psów cierpi bowiem na chorobę lokomocyjną i mogłyby się bardzo męczyć w trakcie podróży i zabrudzić nam samochód. Jeżeli wiemy, że pies ma takie problemy, najlepiej jest poprosić weterynarza o tabletki, które pomogą mu przetrwać podróż. Pamiętajmy, żeby w samochodzie nie rozmawiać zbyt głośno i nie włączać głośniej muzyki. Najlepiej dla psa jest bowiem zasnąć i móc przespać większą część podróży. Pamiętajmy, aby do hotelu lub innego miejsca naszego pobytu, zabrać ze sobą legowisko dla psa, jego miski i najlepiej jakąś zabawkę, którą lubi i którą chętnie się bawi. Pies poczuje wówczas, że nie ma się czego obawiać i wszystko jest w porządku. Psy, które przyzwyczają się już do podróżowania, nie mają z tym najmniejszych problemów.

Jeżeli wybieramy się na wakacje zagranicę, pamiętajmy o tym, żeby sprawdzić, jakie wymagania ma dane państwo co do przewozu zwierząt. Większość wymaga posiadania ważnej książeczki zdrowia zwierzęcia z zaznaczonymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie i innym chorobom. Często pies musi być również zachipowany i znajdować się w bazie. Należy o tym wszystkim pamiętać, ponieważ w skrajnych wypadkach zwierzę może zostać poddane przymusowej kwarantannie lub po prostu odesłane do swojego kraju na koszt właściciela.

Możesz również polubić…