Odpowiednie wychowanie psa

Wiele osób uważa, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Faktycznie, jest to zwierzę które towarzyszy nam od wielu lat i które najczęściej zapraszamy do swojego domu. Często nawiązujemy z nim specyficzną więź, którą nazywa się właśnie przyjaźnią. Psy to zwierzęta bardzo wierne i oddane człowiekowi. Kiedy pokochają już jednego, zazwyczaj darzą go takim uczuciem przez całe swoje przyszłe życie i traktują jak swojego pana. Na tej właśnie więzi człowiek opiera swoje relacje z psem i uczy go posłuszeństwa.

Bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie psa. Dzięki temu, mamy do czynienia z grzecznym zwierzęciem, które zna swoje miejsce w szeregu i potrafi się zachować w każdej życiowej sytuacji. Odpowiednio wyszkolony pies może nam również bardzo pomóc i sprawić przy tym wiele radości. Najlepiej jest oczywiście wybierać najmądrzejsze rasy psów. Większość osób uważa, że border collie to najmądrzejsze psy na świecie. Są to psy pracujące, pasterskie, które zajmują się wypasaniem i zaganianiem owiec. Psy te pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale cieszą się również wielką popularnością w Australii. Często może zobaczyć je na filmach, a także podziwiać w różnego rodzaju sztuczkach. Są to bowiem psy na tyle inteligentne, że można nauczyć je wielu różnych rzeczy. Są one przy tym również bardzo sprawne i potrafią wykonywać różnego rodzaju akrobacje. Wiele z nich bez problemu może poruszać się na dwóch tylnych łapach.

Trzeba pamiętać jednak, że wybierając psa rasy border collie decydujemy się na zwierzę, które potrzebuje bardzo dużo ruchu. Psy te wymagają wysiłku fizycznego i najlepiej czują się spuszczone ze smyczy na wolnym terenie. Wówczas mogą biegać i podskakiwać, a to kochają one robić najbardziej. Psy te kochają też aportować i poszukiwać ukrytych przez właściciela przedmiotów. Można im więc w bardzo łatwy sposób zapewnić wiele radości i frajdy. Jeżeli psu poświęcimy odpowiednią ilość czasu, wówczas pewnością odwdzięczy się nam on i będzie dużo bardziej posłuszny. Nie można jednak dać psu wejść sobie na głowę. Są to niezwykle inteligentne zwierzęta i szybko orientują się, jeżeli ich właściciel nie jest osobą konsekwentną. Przede wszystkim, koniecznie trzeba być stanowczym. Pies reaguje na ton głosu bardziej niż na konkretne słowo. Oczywiście mówi się w środowisku naukowym o tym, że psy potrafią zrozumieć nawet pięćset słów człowieka. Ważne, aby zawsze dawać psu jasne komunikaty, które bez problemu on zrozumie.

Oczywiście nie wolno psa nigdy bić, ani stosować wobec niego przemocy fizycznej. Z pewnością nie odniesie to pożądanych rezultatów, a może odbić się negatywnie na psiej psychice. Pamiętajmy o tym, że pies nie łączy faktów w taki sam sposób, jak robi to człowiek. Jeżeli wrócimy do domu po kilku godzinach i zastaniemy pogryzione kapcie, nie ma już sensu krzyczenie na psa i karanie go. Nie jest on bowiem stanie powiązać faktów ze sobą i nie zrozumie, dlaczego na niego krzyczymy. Może poczuć się zaniepokojony, ale nie wyciągnie wniosków. Większość psów zrozumie jedynie tyle, że pan wracając do domu jest bardzo zły na nie i chce im zrobić krzywdę. Psu można okazać, że zrobił coś nie tak jedynie w momencie popełniania przez niego danej zbrodni. Wtedy na pewno zrozumie on i jeżeli jest inteligentny, to już nigdy nie powtórzy swojego zachowania.

W jaki sposób można psa nauczyć wielu rzeczy? Przede wszystkim, liczą się dla niego pochwały. Najlepiej doceniony pies może się poczuć, jeżeli zostanie przez swojego pana nagrodzony smakołykiem. Wielu hodowców przyznaje, że właśnie w ten sposób uczą oni swoich podopiecznych wykonywania komend i robienia sztuczek. Większość psów bardzo szybko uczy się, jeżeli je nagradzamy i dajemy im pyszne smakołyki. Trzeba jednak trenować systematycznie i nie poddawać się. Niekiedy pies wymaga kilku godzin i wielu prób, aby zrozumieć o co nam chodzi. Najłatwiej jest oczywiście pracować z psem osobie, z którą jest on najmocniej związany. Każdy pies ma zawsze w domu jednego właściciela, z którym udało mu się nawiązać największą więź i z którym chce spędzać czas. Taka osoba powinna to wykorzystać.

Możesz również polubić…