Wprowadzenie psa po raz pierwszy do domu

dog-624952_1280Dzień, w którym przygarniamy nowe zwierzę do swojego domu, jest bardzo ważnym dniem życiu naszej rodziny. Należy jednak pamiętać, że sam pies przeżywa to również bardzo mocno i nie jest on świadomy tego, co się z nim dzieje. Niejednokrotnie może być on bardzo przestraszony i zdezorientowany. Małe szczeniaki bardzo szybko adaptują się w nowych warunkach i zapominają one o swojej mamie. Starsze pieski, na przykład zaadoptowane ze schroniska znacznie częściej miewają problemy z adaptacją i poszukują jakiegoś schronienia. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie dla psa odpowiedniego miejsca. Powinno być to legowisko, do którego możemy mu włożyć na przykład starą koszulkę, albo sweter, żeby oswajał się on z naszym zapachem.

Poza tym, psu należy również przygotować miski na wodę i pokarm i samo pożywienie. Najlepiej jest postawić na sprawdzoną markę, lub taką którą poleci weterynarz. Nie wybierajmy raczej najtańszej karmy z dyskontu, ponieważ może ona psu zaszkodzić. Pamiętajmy również o zakupieniu drobnych przekąsek, którymi będziemy mogli pieska nagradzać, kiedy zrobi coś dobrze. Można również pomyśleć o psich zabawkach, którymi będzie mógł się on bawić w swoim legowisku.

Najważniejsze jest, żeby na początku dać psu święty spokój i pozwolić mu się oswoić z nową rzeczywistością. Nie powinno się psa ani zmuszać do zwiedzania całego domu, ani też do zabawy, czy przytulania i pieszczot. Pies powinien mieć czas na to, żeby oswoić się z sytuacją i poznać nas i nasze warunki mieszkaniowe. Dobrze jest zadbać na początku o częste spacery. W ten sposób pies pozna swoją nową okolicę i nie będzie się obawiał, że zapomnimy o spacerze. Takie spacery pierwszego dnia najlepiej jest robić raz na dwie godziny.

Możesz również polubić…