Jakiego psa wybrać?

beagle-puppy-2681Każdy, kto myśli o tym, żeby przygarnąć do swojego domu nowego członka rodziny w postaci psa, zastanawia się nad tym, jaką wybrać rasę, lub czy też powinien być to kundelek ze schroniska. Niezależnie jednak od tego, skąd ma pochodzić pies, warto jest zastanowić się faktycznie nad wyborem najlepszej rasy, aby dopasować psa do swoich możliwości i swojego charakteru życia.

Okazuje się bowiem, że rasy bardzo różnicują psy na przykład pod względem charakterologicznym. Niektóre, tak jak Golden Retrievery charakteryzują się bardzo pokojowym usposobieniem i kochanym charakterem. Kochają one wszystkie dzieci i to z wzajemnością, dlatego jest to doskonały wybór do domu, w którym mieszkają właśnie dzieci. Z pewnością będą one potrafiły doskonale bawić się z takim pieskiem i będą bezpieczne.

Osoby, które kochają sport, a przede wszystkim bieganie, powinny rozważyć wybór pięknej szkockiej rasy – Border Collie. Są to psy, które oryginalnie przeznaczone są do pilnowania i zaganiania owiec na pastwiskach. Wykazują się niesamowitą szybkością i zwinnością, a także ponadprzeciętną inteligencją. Niektórzy uważają, że jest to najmądrzejsza rasa psów na świecie. Można je bardzo szybko uczyć nowych komend i wykonywania różnego rodzaju sztuczek. Taki pies potrzebuje jednak wiele ruchu na świeżym powietrzu. Poza tym, wymaga on od swojego właściciela również rozrywki umysłowej. Uwielbia zabawę i naukę. Niesamowitą frajdę sprawia mu nauka nowych numerów.

Istnieją również rasy psów, które doskonale sprawdzają się na polowaniach. Są to tak zwane rysy myśliwskie. Jedną z takich ras są na przykład teriery, które kochają polowania i potrafią bardzo szybko biegać. Poza tym, wspaniale w tej roli sprawdzają się również wyżły. Te potrafią przynosić nawet drobną zdobycz, na przykład kaczki. Są to również bardzo energiczne i inteligentne zwierzęta, które wymagają wiele uwagi.

Jeżeli zaś marzy nam się niewielki piesek, najlepiej taki, który może się załatwiać w domu nie musimy go wyprowadzać na zewnątrz, wybierzmy niewielkiego yorka. Są to psy mniejsze od dużych kotów. Można je z powodzeniem nosić na ręku i zabierać wszędzie ze sobą. Są one bardzo radosne i przywiązane do swoich właścicieli. Nadają się wspaniale jako towarzysze dla osób starszych. Niestety ich wadą jest to, że często zdarza im się chorować.

Możesz również polubić…