Witaminy dla psa

Często będąc na spacerze ze swoim pupilem zauważamy, że sierść innych spacerujących obok nas piesków jest bardziej lśniąca. Od czego to zależy i co zatem zrobić, aby nasz piesek był równie piękny i zadbany ? Powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się dobrze pożywieniu, którym karmimy naszego zwierzaka. Może się bowiem okazać, że karma nie jest wystarczająco dobrze skomponowana pod względem witamin.

Właśnie witaminy dla psa w pożywieniu są tym czynnikiem, który warunkuje prawidłowy ich rozwój, a także świadczy o jego wspaniałym wyglądzie, zdrowiu i dłuższym życiu. Jeżeli nasz pupil ma ich za mało będzie się to także przekładać na zły stan uzębienia. Najlepiej jest skorzystać z porad lekarza weterynarii, które uzyskamy podczas każdej wizyty kontrolnej z pupilem.

Witaminy dla psa są tak samo ważne w jego życiu jak witaminy w życiu człowieka.
Nazwa „witamina” pochodzi z połączenia łacińskich słów: vitae – życie oraz amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową. Witaminami nazywane są też inne składniki pokarmowe niezbędne do funkcjonowania organizmu, nawet kiedy pod względem chemicznym aminami nie są.

Witaminy dla psa tak jak witaminy dla ludzi, należą do dwóch grup. Jedną z nich jest grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) , a drugą witaminy rozpuszczalne w wodzie (B, C i inne). Biorą one udział w procesach zachodzących w organizmie psa i na przykład witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wpływają na wzrok pupila, zaś Witaminy dla psa te z grupy rozpuszczalnej w wodzie są między innymi odpowiedzialne za utrzymanie sierści psa w dobrej kondycji.

Witamina A – znajduje się w wątrobie, mleku, rybach, żółtkach, jajach , mięsie, owocach i warzywa. Witamina A pozwala zachować psu dobry wzrok, ale też zapobiega łojotokowi i wypadaniu włosów, świądowi skóry i podrażnieniom.
Witamina D – znaleźć można w tłuszczach pochodzących z wątroby ryb, z ryb tłustych, nabiału. Niedobór w okresie intensywnego wzrostu zwierzęcia może powodować zaburzenia procesu kostnienia.

Witamina E – występuje w produktach pochodzenia roślinnego (zarodkach zbóż, olejach, ziarnach roślin oleistych), wzmacnia układ odpornościowy.


Witamina K w mięsie, warzywach (kapusta, szpinak i pietruszka), bierze udział w prawidłowym przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Jej niedobór może spowodować anemię.

Witaminy z grupy B – tiamina (B1 w drożdżach, kiełkach pszennych), ryboflawina (B2 w drożdżach, wątrobie, jajach, serach i nabiale). Niedobór tiaminy wpływa na pogorszenie kondycji fizycznej zwierzęcia, stanu skóry i włosów w okolicy oczu i na brzuchu.

Witamina PP (niacyna) – w mięsie, rybach, zbożach, grzybach, wpływa na stan skóry i sierści układ nerwowy.

Witaminy dla psa są bardzo ważne dla zdrowia pupila. Ich brak przekłada się na problemy skórne i morfologiczne, osłabioną sierść, słabszy wzrok. W profilaktyce zdrowotnej stosujmy witaminy dla psa , odpowiednią karmę, ale też zapewnijmy nieograniczony dostęp do świeżej wody, gdyż pomaga zapobiegać odwodnieniu organizmu. Utrata 10% wody z organizmu jest dla zwierzęcia śmiertelna.


 

Możesz również polubić…