Trucizna dla psa

Zdrowie psa zależy w głównej mierze od tego, co właściciel podaje do jedzenia swojemu pupilowi. Dieta psa zdecydowanie różni się od diety człowieka. To co dla ludzi jest smakołykiem, to nie będzie zdrowe dla naszego psa, a nawet może to być groźna trucizna dla psa.

Substancje, które działają jak trucizna dla psa to wszystkie substancje, których używamy w domu, a pupil mając je w swoim zasięgu może je przegryźć. Są to udrażniacze do rur, wybielacze, baterie, środki farmaceutyczne, płyny do płukania. Dlatego zabezpieczmy te środki, aby piesek nie miał do nich dostepu. Natomiast produkty spożywcze, które dla człowieka są smakołykiem (czekolada, rodzynki) lub zwykłym pożywieniem (cebula, białko jaja kurzego – surowe) mogą przysporzyć zwierzęciu wielu problemów pokarmowych.

Czekolada

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak silną i niebezpieczną trucizną będzie dla naszego psa. Tak to trucizna dla psa, bowiem czekolada zawiera związek zwany teobrominą, zjedzona w niewielkich ilościach powoduje wymioty i drgawki. Dwie tabliczki czarnej czekolady dla ważącego 25 kilogramów psa mogą być śmiertelną dawką. W obu przypadkach niezwłocznie należy się skontaktować z lekarzem weterynarii. Teobromina w organizmie psa rozkłada się ponad dobę. Przeciętna dawka śmiertelna dla psa wynosi 200 mg do 400 mg/kg masy ciała, jednak przy 100 mg mogą wystąpić bardzo poważne zaburzenia. W 100 gramach czekolady mlecznej zawartość teobrominy to około 150 miligramów. Natomiast stężenie teobrominy w czekoladzie o zawartości kakao 70% mają 10370 mg/kg.

Rodzynki
Rodzynki to też trucizna dla psa. Podane zwierzęciu w większych ilościach są silnie toksyczne dla psów. Toksyczna dawka to 11,5 g rodzynek na 1 kg kilogram masy ciała pupila. Podrażniają przewód pokarmowy i działają toksycznie na nerki. W ciągu 6 godzin od zjedzenia rodzynek piesek nie chce jeść, zaczyna wymiotować, jest apatyczny, pojawia się biegunka. W wymiocinach widać częściowo strawione rodzynki. Już w ciągu 24-72 godzin może dojść do ostrej niewydolności nerek, a w konsekwencji do bezmoczu.

Cebula
To trucizna dla psa zarówno w postaci surowej jak gotowanej, a to za sprawą zawartości dwusiarczków, które powstają w procesie przemian w przewodzie pokarmowym pieska. Dwusiarczki doprowadzają do rozpadu krwinek czerwonych (hemoliza). Do zatrucia może dojść, gdy zwierzak zje ilość większą niż 0,5% jego masy ciała (na przykład dla psa ważącego 20 kg będzie to 100 g). Objawami są zażółcone błony śluzowe, osłabienie, przyspieszone tętno i oddech, wymioty, brak apetytu, biegunka. W ciągu 2 godzin od zjedzenia cebuli, można opróżnić żołądek psa przez wywołanie wymiotów.

Trucizna dla psa powoduje zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, będą to zmiany w – zachowaniu (pobudzenie, niepokój, zataczanie się lub drgawki), w oddychaniu (szybki oddech, sapanie), a ze strony układu pokarmowego wymioty i biegunka. W każdym przypadku nie zwlekajmy z wizytą, tylko udajmy się do weterynarza. Przekażmy lekarzowi jak najwięcej informacji na temat stanu zdrowia psa, aby naszemu pupilowi pomóc jak najszybciej w cierpieniu.

Możesz również polubić…