Dog niemiecki – znana rasa psów

Wśród tak zwanych dużych ras psów wymienić należy doga niemieckiego. Dog niemiecki to rasa, która bez wątpienia przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy szukają psów naprawdę dużych. Jest to pies, który po raz pierwszy pojawił się w Niemczech. Poznajmy doga niemieckiego nieco bliżej.

Krótka historia

Uważa się, że przodkami psa rasy dog niemiecki były psy tropiące oraz polujące na dziki, których wygląd przypominał zwierzę będące krzyżówką mustifa angielskiego – psa bardzo muskularnego – z greuhoundem. Dog niemiecki to pies, który w początkowym okresie istnienie hodowany był na dworach. Używano go do polowań na duże dzikie zwierzęta. Kiedy ilość zwierzyny na terenach Niemiec spadła, dog niemiecki zaczął się cieszyć mniejszym zainteresowaniem. W efekcie jego hodowla się zmniejszyła. To właśnie wówczas dostrzeżono, że dog niemiecki sprawdza się także jako doskonały pies towarzyszący. Hodowali go głównie przedstawiciele wyższych warstw społecznych, dla których dog niemiecki stał się w pewnym momencie synonimem luksusu. W roku 1880 ustalono pierwszy wzorzec tej rasy. Warto jednak pamiętać, że istotnie różnił się on od tego, co znamy dzisiaj.

Charakter

Dogi niemieckie to psy, które bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Poleca się je tym osobom, które mają dzieci. Dogi są bowiem niezwykle spokojne i cierpliwe. Doskonale znoszą towarzystwo maluchów, które nieraz pociągną je nawet za ucho czy ogon. Dogi można hodować z innymi zwierzętami domowymi. Warunek jest jednak jeden: muszą przebywać razem od najmłodszych lat. W przeciwnym razie może pojawić się niemały problem. Dogi niemieckie charakteryzują się bardzo dużą powściągliwością w zachowaniu. Jednocześnie są dość nieufne w stosunku do obcych i niechętnie się zaprzyjaźniają. Agresja wśród tej rasy występuje niezwykle rzadko. Psy te będą posłuszne właścicielowi, jeśli tylko odpowiednio wcześnie rozpocznie się wychowanie i będzie prezentować się wobec psa postawę konsekwentną.

Pielęgnacja i choroby

Dog niemiecki to pies, którego czesać należy przynajmniej raz w tygodniu. Stosować należy do tego celu miękką szczotkę. Wyczesywanie sprawia, że usuwa się martwe włosy. W przypadku szczeniaków ważne jest podawanie preparatów, które skutecznie wzmacniają stawy i kości. Trzeba bowiem pamiętać, że dog niemiecki to rasa, która charakteryzuje się bardzo intensywnym wzrostem. Psy tej rasy bardzo często zapadają na skręt żołądka. Jest to poważna choroba, która w wielu wypadkach doprowadza do śmierci psa. Równie częste są choroby serca, stawów oraz kości. Jeżeli zależy nam na psie, który pozostanie z nami naprawdę długo, dog niemiecki nie jest najlepszym wyborem.

Dog niemiecki to piękna rasa psów o wyjątkowo zrównoważonym charakterze. Poleca się je wszystkim tym, którzy chcą mieć psa spokojnego, towarzyskiego i posłusznego. Sprawdzają się w domach, w których są dzieci. Decydując się na doga niemieckiego, można być niemalże pewnym, że naszego dziecka nie spotka z jego strony nic złego. Wręcz przeciwnie: dog zaopiekuje się maluchem.

 

 

 

Możesz również polubić…